2023. augusztus 24., csütörtök

B. E. Belle - A telepi lány

 


B. E. Belle: A telepi lány


Egy kislány felemelkedésének megható és tanulságos története


Kiadó: Maraton

Kiadás éve: 2023

Stílus: Önéletrajzi

Értékelés: 5/5

Előzmények:


B. E. Belle munkásságát már a kezdetektől követem (kisebb kihagyással). Szeretem, hogy a könyveinek mindig mélyebb mondanivalója van és hogy azaz író, aki nem fél egyedi hangon fogalmazni. Így, mikor olvastam, hogy "A telepi lány" novella sorozata kiadásra kerül, tudtam, hogy ezt be kell szereznem. 

Az ünnepi könyvhéten volt szerencsém találkozni az írónővel (miután kiálltam a 2.5 órás sort) és dedikáltatni vele a könyvemet. Azt írta dedikálásként, hogy "mint falevél a dombtetőn". Rögtön Máté Péter dalára asszociáltam, a "Most élsz"-re. De abban - most utána néztem- nem volt "mint". Szóval ez egy kis csúsztatásos jelentéssel bíró mondat lehet. (Nem spoilerezem el, hogy honnan jön a falevél. Csak annyit, hogy ez a motívum szerepel a könyv egyes fejezeteinél.)

Még aznap este (2023. június 10.) olvasni kezdtem és az első 5 fejezet után letettem, mert ez a könyv nehéz. Persze, nem lapjaiban - hiszen összesen 167 oldal-, hanem a mondanivalójában. Ahhoz túl kemény, hogy egy este alatt végigrohanjak rajta, ugyanakkor, ha pedig időt adok magamnak, akkor elveszek az idő folyamában a történteken elmélkedve. Így történt, hogy 2.5 hónap alatt sikerült csak kiolvasni.

Cselekmény:

 Kis blogom életében talán ez lesz a legnehezebb bejegyzésem olyan szempontból, hogy hangsúlyt fektetek arra, hogy ne spoilerezzek. Ennél a könyvnél viszont ez nagyjából lehetetlen. Így nem is szeretnék részletekbe menni, inkább kérdéseket tennék fel: 

- (Hogyan) Lehetséges kitörni egy bántalmazó kapcsolatból?

- Mennyiben/mennyire határoznak meg bennünket korai éveink?

- Van esély újrakezdeni? És még egyszer újra kezdeni az újrakezdés után?

- Vajon én lennék annyira bátor, hogy kiteregessem életem legnehezebb időszakait egy könyv lapjain, hogy ebből mások erőt meríthessenek és ezáltal segíthessek rajtuk?

Nem ígérem, hogy erre mind választ kapunk, de hogy elgondolkodik rajta az ember, az biztos. És végtére is ez a cél, nem pedig a sajnálat. Bár bevallom, sokszor olyan szívesen megöleltem volna a kis Lénát, hogy érezze, szeretik. (A kis plüssállat a képen az előtte való "tisztelgés".)


Értékelés:

Mindig is nehezemre esett véleményt írni egy másik ember életéről. Mármint, egyáltalán nem tartom etikusnak, hogy 3 vagy 5 csillagot adjak egy önéletrajzi regényre, mert mire fel? Ez kb. olyan, mintha az író életét értékelném. Ilyenkor jön az, hogy nagyon el kell vonatkoztatni az eseményektől és csak a stílusra koncentrálni. Másképp, szerintem, nem lehet és nem is etikus. (Hasonló olvasmányélményem volt Böszörményi Gyulától a Kucó és más életszilánkok.) 

Egyszerre szerettem volna segíteni ezen a kislányon és eltávolodni is a sok "rossztól", ami a könyv lapjaiból áradt felém. Egyet kell értsek azzal a kijelentéssel, hogy egyeseknek nehezebb életet osztott a Sors, de visszacsinálni már nem lehet. Talán annyit tehetünk, hogy megpróbálunk kissé empatikusabbak lenni egymással és a Világgal szemben is. 

Számomra nagyon érdekes volt az E/3. Sokszor hallottam már, hogy, ha egy író el akar távolodni az eseményektől, vagy ha kevésbé akarja, hogy nyomot hagyjanak rajta, akkor E/3.-at használ. Itt volt egy olyan érzésem, hogy nem véletlen. Nyugodtan írhatott volna E/1.-ben is, hisz róla szólt a történet, mégis maradt a kívülálló mesélő figurájánál. 

Amit nekem adott:

Az élményt, hogy ott lehettem az ünnepi könyvhéten és dedikáltathattam ezt a különleges kötetet. Hogy beszélgethettem Belle-lel. Az érzést, hogy még jobban tisztelem, mint eddig.











2023. augusztus 22., kedd

Karády Anna: Zserbó

 

Karády Anna: Zserbó

A múlt tengerén


Kiadó: Gamma Csoport

Kiadás éve: 2023

Stílus: Szerelem / Történelmi

Értékelés: 4.5/5

Előzmények:

Annak ellenére, hogy A füredi lány sorozat egyáltalán nem tetszett, ennek a könyvnek az olvasására elég könnyedén rászántam magam. Szerencsém is volt, mivel a könyvtár újranyitása utáni napon rögtön szembe jött velem, így nem kellett hetekig vadásznom rá. Ami először felkeltette a figyelmemet, az ismételten a borító volt. Meseszép!!! A másik kérdés pedig amire a választ kerestem, hogy Karády Anna csak másolni tud vagy vajon vannak saját, jó gondolatai is?


Cselekmény:

1910, Budapest. Főhősünk, Szépkúti Blanka, egy elszegényedett nemesi család sarja, aki nagymamájával próbál kisasszonyhoz méltó életet folytatni, bármiféle jelentős jövedelem nélkül.  

Mit tehet ilyen lehetetlen helyzetben egy úrilány? Például beállhat a Zserbó cukrászdába dolgozni. Ha pedig még jól is végzi a dolgát, akkor Fiumébe küldhetik, hogy segítse az ottani cukrászdát népszerűsíteni. 

A könyvet olvasva részesei lehetünk egy korabeli vonatútnak és a nyüzsgő fiumei kikötőbeli életnek is. Betekintést nyerhetünk a Monarchia mindennapjaiba, annak egyik kedvenc üdülőhelyén keresztül. Hajóutak, vitorlázás, születésnapi ünneplés az Adrián, kaland a Kék barlangban és még sok más élmény vár az olvasóra. 

És mindez idő alatt, ne feledkezzünk meg a legfontosabb kérdésről sem: kinek adja Blanka kisasszony a szívét? A véletlenül megismert Hollósy Ármin bárónak? Vagy az ígéretes orvostanhallgatónak, Fabry Kornélnak?

Értékelés:

Az írónő egy rendkívül érdekes témához nyúlt, nagyon igényes stílusban. Nem rémlik, hogy sok kosztümös könyvet olvastam volna a Monarchia híres nyaralóhelyéről, Abbáziáról. Ugyanakkor, az számos fórumon és cikkben szembe jött velem, hogy micsoda eredeti és felkapott hely volt ez a maga idejében. 

Jól összerakott regény abban az értelemben, hogy mindent felvonultatott abból az időből, ami a fiumei életérzés része volt: a fiúkat a Tengerészeti Akadémiáról, a kereskedőváros sokszínűségét a konobákkal és kávémérésekkel, az Adria növény- és állatvilágát az adriai tücsköktől kezdve a pálmafákon át a kacslábú rákokig. Talán ez volt számomra a könyv egyik erőssége, hogy az akkori kor és Fiume lenyomata, de inkább érzésekkel és benyomásokkal machinál, semmint hosszas leírásokkal. Ezt a fiumei résznél nagyon jól meg tudta ugrani az írónő - a pesti résznél sokszor indokolatlan szócsépléssé váltak a leíró részek: "A budai hegyek villái álmosan szenderegtek még, mikor a Rózsadomb déli lankájának legfényesebb utcasorán egy ötszobás úri ház keleti ablakán beköszöntött az áprilisi, ébresztő napsugár." Jajj... 

Tetszett még, hogy Hollósy Ármin báró utazgatásain keresztül rálátásunk nyílt az adott kor főbb kereskedelmi útvonalaira és az Osztrák-Magyar Monarchia érdekeltségeire is, például Tiencsin gyarmatra. 

A szerelmi szál is nagyon érzékletes, magával ragadta az ember lányát és pontosan olyan érzéseket keltettek bennem a pimasz párbeszédek, mint amiket Blanka élt át a könyv lapjain. Tetszettek a romantikus kirándulások, a véletlen találkozások és a sok izgalmas kaland, amit a Blanka-Ármin páros megélt együtt. Az egyik könyvbeli idézetem is ezekhez a találkákhoz kapcsolódik:

"– A hűtlenség nem egy sétánál kezdődik.

– Egy csóknál?

– Akkor kezdődik, kedves, mikor ezt a kérdést feltesszük magunknak." (186. oldal)


Szót ejtenék még Blanka karakteréről, aki bár nem feltétlenül volt szimpatikus számomra, de nagyon jól tükrözi a kor ideálját: nem túl határozott, inkább csendes szavú, de szorgalmas és nagy teherbírása van. Jól eltalált karakter, akárcsak Hollósy Ármin báró, akinek érces humora sokszor megmosolyogtatott olvasás közben.

A fél csillag mínusz a könyv elejének terjengősségért, a hatásvadász mondatokért ("Visszatekintve, a velem történtek már logikusnak és előre láthatónak tűnnek." > Hogy itt mire akart utalni az író, azt nem teljesen értem... Mi tűnt előre láthatónak? Hogy Blanka teljesen véletlenül összeszed egy udvarlót az Adrián?!?)  és azért jár, mert a kötetet a kezemben tartva sehol sem találok rá utalást, hogy ez nem egy önálló regény, hanem egy sorozat része. Ez pedig szerintem nem túl tisztességes. Ugyanakkor érdeklődve várom a folytatást és örülök, hogy elolvashattam. (Zárásul álljon itt a könyv szépséges belső borítója, amiről nem találtam infót, hogy honnan származik - azt hittem ez is a borítót tervező grafikus munkája-, de pár napja Karády Anna posztolta az írói oldalán, hogy ez Nevenko žunić munkája, így legalább már ezt is tudjuk... 😊 )



Bauer Barbara: Vörös posztó

  Bauer Barbara: Vörös posztó Kiadó : Jaffa Kiadó Kiadás éve : 2023 Stílus : Történelmi  Értékelés : 5/5 Előzmények: Méltán írhatom, hogy Ba...